تفاوت اجاق گاز توکار با صفحه شیشه‌ای و فلزی

تفاوت اجاق گاز توکار با صفحه شیشه‌ای و فلزی

همانطور که می‌دانید، اجاق گاز از مهم‌ترین وسایل آشپزخانه است. به همین جهت انتخاب یک اجاق گاز خوب و مناسب برای آشپزخانه از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است. پیشرفت در صنایع و تکنولوژی باعث شده که انواع مختلفی از اجاق گازها با قابلیت‌های جدید در بازار عرضه شوند.

امروزه اجاق گازهای قدیمی جای خود را به اجاق گازهای توکار شیشه‌ای و فلزی داده‌اند. اجاق گازهای صفحه شیشه‌ای و فلزی در بازار از تنوع بالایی برخوردارند. در این مقاله قصد داریم درباره تفاوت اجاق گاز توکار صفحه شیشه‌ای با فلزی مطالبی را با شما به اشتراک بگذاریم.

مزایا و معایب اجاق گاز شیشه‌ای

یکی از پرطرفدارترین اجاق گازهای توکار نوع شیشه‌ای آن است. علت استقبال افراد از این اجاق گازها طرح جدید آن نسبت به اجاق گازهای قدیمی فلزی بوده و همچنین قابلیت استفاده در حالت توکار از دیگر ویژگی‌های این سبک از اجاق گاز است. در ادامه به بررسی مزایا و معایب آن می‌پردازیم.

مزایای اجاق گازهای توکار صفحه شیشه‌ای

زیبایی، ظرافت و طرح‌های متنوع از جمله مواردی هستند، که جزء مزایای اجاق گازهای صفحه شیشه‌ای محسوب می‌شوند. علاوه بر این، بر خلاف تصور بسیاری از افراد، شیشه‌ای که در این نوع اجاق گازها استفاده می‌شود، کاملا در برابر ضربه و حرارت مقاوم است. استفاده از شیشه سکوریت با ضخامت بالا مقاومت این نوع از اجاق گاز را به حد زیادی افزایش داده است.

برخی از اجاق گازهای صفحه شیشه‌ای توکار ویژگی‌هایی دارند که از مزایای آنها محسوب می‌شود. به عنوان مثال وجود فن و سنسور قطع گاز از قابلیت‌ها و مزایای برخی از برندهای موجود در بازار مانند هنزا است.

معایب اجاق گازهای توکار صفحه شیشه‌ای

زیبایی و تنوع در اجاق گازهای شیشه‌ای یکی از مزایای آن به شمار می‌رود؛ اما، نمایان شدن سریع لکه‌ها و کثیفی از معایب اجاق گازهای شیشه است. شاید مهم‌ترین تفاوت اجاق گاز توکار صفحه شیشه‌ای با فلزی در تمیز کردن آن باشد. هرچقدر هم اجاق گازهای صفحه شیشه‌ای دارای مقاومت بالایی باشند، بازهم خطر شکستن شیشه وجود دارد.

تعمیر اجاق گازهای توکار صفحه شیشه‌ای باید با دقت زیادی انجام شود؛ زیرا، جا به جایی غیر اصولی شیشه اجاق گاز باعث آسیب به آن می‌شود. لبه‌های تیز در برخی از مدل‌های اجاق گازهای توکار صفحه شیشه‌ای یکی دیگر از معایب آنهاست. هنگام خرید دقت داشته باشید که نوع تراش خورده را تهیه کنید.

مزایا و معایب اجاق گازهای توکار فلزی

استفاده از اجاق گازهای استیل در گذشته بسیار رایج بود. امروزه نیز بسیاری از خانواده‌ها تمایل زیادی به استفاده از این نوع اجاق گاز دارند. در ادامه به بررسی مزایا و معایب این نوع از اجاق گازهای توکار استیل می‌پردازیم.

معایب اجاق گازهای توکار صفحه فلزی

شاید تنها تفاوت اجاق گاز توکار صفحه شیشه‌ای با فلزی، زیبایی باشد. اجاق گاز صفحه استیل از نظر زیبایی و شیک بودن از تنوع کمتری نسبت به اجاق گاز صفحه شیشه‌ای برخوردار است. همچنین بسیاری از خانواده‌ها به دلیل اینکه در گذشته از اجاق گازهای فلزی استفاده می‌کردند، شاید تمایل کمتری برای خرید این نوع اجاق گازهای نشان دهند.

با این وجود که لکه و کثیفی به اندازه نوع شیشه‌ای روی گاز باقی نمی‌ماند؛ اما، اگر لکه و کثیفی روی صفحه استیل مدت زیادی وجود داشته باشد، رفع لکه و کثیفی دشوارتر از اجاق گازهای صفحه شیشه‌ای است.

مزایای اجاق گازهای توکار صفحه فلزی

اجاق گازهای توکار صفحه استیل نسبت به نوع شیشه‌ای آن، عمر و ماندگاری بالاتری دارد. همچنین تمیز کردن این اجاق گاز نسبت به صفحه شیشه‌ای بسیار راحت‌تر است. لکه و کثیفی در اجاق گازهای استیل نسبت به نوع شیشه‌ای کمتر نمایان می‌شود. هرچقدر هم که شیشه‌های استفاده شده در اجاق گازهای صفحه شیشه‌ای محکم باشند؛ اما، مقاومت استیل همچنان از شیشه بالاتر است.

همچنین تعمیرات و تعویض قطعات در اجاق گازهای توکار صفحه‌ای استیل به دلیل جنس فلزی آن راحت‌تر از صفحه شیشه‌ای است.

اجاق گاز توکار صفحه شیشه‌ای یا فلزی

تفاوت اجاق گاز توکار صفحه شیشه‌ای با فلزی را برای شما بیان کردیم. همچنین به بررسی مزایا و معایب هرکدام از آنها پرداختیم؛ اما، آنچه که مهم است، سلیقه و نظر شما در انتخاب اجاق گازهای توکار خواهد بود. کیفیت قطعات مصرفی در اجاق گازهای شیشه‌ای و فلزی تقریبا یکسان است و تفاوت‌های کوچکی که با یکدیگر دارند، تاثیری در کیفیت آنها ندارد.

بنابراین، انتخاب اجاق گاز بیشتر مربوط به سلایق افراد است. همچنین در انتخاب اجاق گاز می‌توانید، به قابلیت و ویژگی‌های دیگر اجاق گازها توجه کنید. به عنوان مثال اجاق گازهای فن دار و همچنین دارای سنسور قطع کن گاز می‌تواند عواملی موثر در انتخاب اجاق گاز مناسب برای شما باشد.

در اجاق گازهای صفحه شیشه‌ای نگران شکستن شیشه آن نباشید؛ زیرا، شیشه‌های سکوریت به کار رفته ضخامت بالایی دارد و در برابر ضربه و حرارت مقاومت زیادی از خود نشان می‌دهند.

کلام آخر

با توجه به مطالبی که برای شما بیان کردیم، تفاوت اجاق گاز توکار صفحه شیشه‌ای بیشتر مرتبط با طول عمر و مقامت آنهاست. اگر خانواده‌ پر جمعیت دارید، برای اطمینان خاطر از اجاق گازهای صفحه فلزی استفاده کنید. اگر به دنبال زیبایی و شیکی آشپزخانه خود هستید، تنوع در اجاق گازهای صفحه شیشه‌ای و زیبایی در آنها نسبت به نوع فلزی بیشتر است.

بنابراین، بیشتر در انتخاب اجاق گاز به دنبال کیفیت و ویژگی‌های خوب آن باشید.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.