نشتی گاز و واکنش حیوانات

نشتی گاز و واکنش حیوانات

سالانه صدها نفر در کشور بر اثر نشت گاز جان خود را از دست می‌دهند. مونواکسید کربن نه تنها جان شما بلکه جان حیوانات را نیز می‌گیرد. نشت گاز می‌تواند از قسمت‌های مختلفی از جمله: بخاری، آبگرم کن، اجاق گاز و شومینه باشد. بنابراین احتیاط و رعایت ایمنی در استفاده از این وسایل به شدت توصیه می‌شود.

قصد داریم در این مقاله درباره نشتی گاز حاصل از اجاق گاز مطالبی را در اختیار شما قرار دهیم و به بررسی نشتی گاز و واکنش حیوانات بپردازیم.

نشانه‌های نشتی گاز در خانه

از آنجا که منو اکسید کربن گازی کاملا بدون بو و رنگ است، از این رو، قابل تشخیص نیست و به همین دلیل به آن قاتل خاموش نیز می‌گویند؛ اما، حالت‌های زیر می‌تواند نشانه‌هایی از بروز نشتی گاز در محل زندگی شما باشد:

 • خواب آلودگی بیش از حد
 • سستی و بی حالی
 • سردرد شدید
 • تهوع و استفراغ
 • تنگی نفس
 • کاهش دید
 • رنگ پریدگی و تیرگی دور لب
 • تشنج
 • اختلال در عضلات و عدم تعادل
 • و…

در صورت نادیده گرفتن موارد فوق و سهل انگاری ممکن است جان خود را از دست بدهید. گاز منو اکسید کربن به شدت تمایل دارد تا با خون ترکیب شود و به همین دلیل هنگام جایگزین شدن آن با اکسیژن خون، فرد دچار مرگ بر اثر خفگی می‌شود. نشتی گاز و واکنش حیوانات نیز شبیه به انسان است.

راهکارهایی جهت تشخیص نشتی گاز

بسیاری از وسایلی که در خانه استفاده می‌کنیم، گاز سوز هستند. شومینه، بخاری، پکیج، آبگرم کن و اجاق گاز از جمله لوازمی هستند که گاز در آنها نقش مهمی دارد. حال اگر به هر دلیلی، نشتی گاز رخ دهد، موارد زیر در تشخیص آن کمک می‌کند.

کف صابون

در قسمت‌های مختلفی مانند محل اتصال بست شلنگ به شیر گاز، از این روش استفاده می‌شود. اگر هنگام استفاده از کف صابون در آن قسمت حباب تشکیل شود، به معنای وجود نشتی گاز است. برخی از افراد از فندک یا کبریت استفاده می‌کنند که این کار به هیچ وجه توصیه نمی‌شود.

دستگاه نشت‌یاب

این دستگاه‌ها در ساختمان‌ها و مکان‌هایی که دارای لوله کشی‌های گاز طولانی و انشعابات زیاد هستند، استفاده می‌شود. انواع دستگاه‌های الکترونیکی نشت‌یاب در بازار وجود دارد که در دقت‌های مختلفی به فروش می‌رسد.

سگ‌های نشت‌یاب گاز

این مورد زمانی استفاده می‌شود، که عواملی مانند سیل، زلزله و حوادثی دیگر باعث تخریب خطوط لوله گاز شده باشد. نشتی گاز و واکنش حیوانات از جمله سگ‌ها، با توجه به حس بویایی قوی، استفاده از آنها را برای نشتی‌یابی محیا کرده است.

نشت‌یاب اجاق گاز هنزا قوی‌تر از حیوانات

اجاق گازهای FSG هنزا با قابلیت نشتی‌یابی و قطع سریع گاز به عنوان بهترین و ایمن‌ترین اجاق گاز شناخته می‌شود. سرعت عملکرد نشتی‌یابی آن حتی از حیوانات نیز بسیار سریع‌تر انجام می‌شود. در تست نشتی گاز و واکنش حیوانات، اجاق گازهای FSG هنزا با سنسورهای بسیار قوی در تشخیص نشتی از حیواناتی مانند سگ نیز سریع‌تر عمل می‌کند.

اجاق گاز به عنوان وسیله‌ای که در چهار فصل همواره از آن در خانه استفاده می‌شود، بیشتر در معرض نشتی گاز قرار می‌گیرد. بنابراین، داشتن یک اجاق گاز ایمن باعث آرامش و آسایش خانواده می‌شود. شلنگ ورودی اجاق گاز، شعله پخش کن و ژیگلور از مواردی هستند که در معرض حرارت قرار دارند و کوچک‌ترین نشتی گاز در این نواحی می‌تواند خسارت‌های سنگینی را به بار بیاورد.

انتخاب اجاق گاز FSG هنزا این امکان را فراهم آورده است که در صورت بروز کوچک‌ترین نشتی، سیستم گاز رسانی به اجاق گاز کاملا قطع شود و از رخ دادن حوادث ناگوار جلوگیری کند.

نشانه‌های نشتی گاز و مسمومیت در حیوانات

حیوانات نیز مانند انسان اگر در معرض منو اکسید کربن قرار بگیرند، دچار مشکلاتی مانند:

 • حرکات ناهماهنگ
 • استفراغ
 • خواب آلودگی
 • تنگی نفس
 • کبودی در لب‌ها و گوش‌ها
 • امتناع از ورود به خانه

بنابراین، در نشتی گاز و واکنش حیوانات متوجه این مطلب می‌شویم که عکس‌العمل آنها مانند انسان‌هاست.

سرعت واکنش حیوانات به نشتی گاز

 حیواناتی مانند سگ که حس بویایی بالایی دارند در واکنش به نشتی گاز سریع عمل می‌کند؛ اما، حیوانات کوچکی مانند پرندگان نیز نسبت به نشتی گاز به دلیل جثه کوچک، حساس‌ترند و زودتر واکنش نشان می‌دهند. حال اگر در خانه‌ای از اجاق گازهای هنزا با قابلیت‌های FSG استفاده شود، تشخیص نشتی و قطع گاز از تمام حیوانات سریع‌تر انجام می‌شود.

حیوانات شاید با واکنش‌های خود وجود گاز منو اکسید را تایید کنند؛ اما، نسبت به اجاق گاز هنزا نمی‌توانند سریع‌تر عمل کنند و حتی گاز را قطع نمایند.

نشتی گاز و واکنش اجاق گاز هنزا

در قسمت نشتی گاز و واکنش حیوانات متوجه شدیم که حیوانات نیز مانند انسان دچار مسمومیت‌ می‌شوند. حیوانات حساسیت‌های بویایی بالاتری نسبت به انسان دارند؛ اما، همچنان در تشخیص نشتی گاز نسبت به اجاق گاز هنزا دیرتر عمل می‌کنند.

اگر به دنبال آرامش و امنیت هستید تا اتفاقاتی مانند نشتی گاز رخ ندهد، انتخاب اجاق گازهای هنزا با قابلیت تشخیص و قطع گاز، می‌تواند بهترین راهکار باشد.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.